Astra Canina

Subtitle

6 PALCÓW...?

Beauceron musi mieć 6 palców w stopie!

Polidaktylizm czyli wielopalczastość jest dość powszednią mutacją, którą stosunkowo łatwo można utrwalić. U większości ras psów dodatkowe palce są niepożądane, u molosów się je toleruje, a u większości ras owczarków francuskich, są wymagane dwa dodatkowe, dobrze wykształcone palce na wewnętrznych stronach śródstopia.

Jedyny problem z tymi dodatkowymi palcami, jaki może mieć beauceron, to ewentualny ich brak, bo wtedy już nie jest 100% beauceronem.

Od ponad 20 lat mam "bose" i nigdy nie miałam z tymi dodatkowymi palcami najmniejszych problemów. Jednak trzeba je kontrolować, np: jeżeli pazur jest luźny, bez stelażu kostnego, wtedy może rosnąc krzywo i wrastać w skórę. Jednak jeśli ostrogi mają przyrośnięte kości, są mniej narażone na urazy niż 1 palec śródręcza (czyli kciuk w przedniej łapie). 

A dlaczego beauceron ma ostrogi?

Bo będąc dużym owczarkiem, potrzebował większej powierzchni nośnej i przyczepności, kiedy skracając sobie drogę biegł po grzbietach owiec (jak kelpie).

Dostał tytuł szlachecki po sądzie bożym wygranym z zabójcą swego pana.

Bo nosi atrybuty diabła: czerwone podpalania i 6 palców  :)

Na początku XX wieku chciano odróżnić go od dobermana i owczarka niemieckiego, do których był domieszany. Obecność ostróg świadczyła o czystości rasy.

A tak na prawdę dostał je właśnie po molosach od których się wywodzi (prawie do końca XIX wieku beaucerona  zwano "matin" od mastin).